Connect with us

Federer kiesett, Djokovics továbbment

ATP

Hatalmas meglepetésre kiesett a 20-szoros Grand Slam-bajnok svájci Roger Federer az amerikai nemzetközi teniszbajnokságon, miután kikapott az ausztrál John Millmantól. A kétszeres bajnok Novak Djokovics viszont három játszmában legyőzte a portugál Joao Sousát, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé.

Federer remekül kezdett, az első lehetséges alkalommal elvette Millman adogatását, és a 3:0-s előnyre építve 34 perc alatt megnyerte az első szettet (3:6).

A második játszmában is megvolt a brék, a svájci világklasszis 4:2-re vezetett, csakhogy a hatalmas küzdeni tudásról tanúbizonyságot tevő Millman 5:4-nél, két játszmalabdát hárítva egyenlített, majd saját adogatása megnyerése után ő brékelt, így az övé lett az 1 óra 6 perces második játszma (7:5).

A harmadik szett nem hozott adogatójáték-vesztést, így aztán jó hosszú lett, ez is túlnyúlt az egy órán – Millman 9–7-re nyerte meg a rövidítést, amelyben Federernek is volt szettlabdája (7:6) –, és a negyedikben a svájci hiába brékelt és vezetett 4:2-re, azonnal elveszítette a saját szervagémjét, és ebben a rövidítésben már statisztaszerepre kényszerült (7–3): a szettet 7:6-ra, a meccset 3:1-re megnyerte a 29 éves ausztrál játékos.

A rendkívül magas páratartalmat rosszabbul viselő Federer elképesztősen sok, 76 ki nem kényszerített hibával zárt, háromszor annyival, mint az edzőpartnereként is jól ismert Millman.

Millman először győzött le top 10-es játékost és először jutott be Grand Slam-torna negyeddöntőjébe, míg Federer első alkalommal kapott ki a US Openen olyan teniszezőtől, aki nincs az első 50-ben a világranglistán (Millman az 55. helyen kezdte az év utolsó GS-versenyét).

Marin Cilic az első adogatójátékát rögtön elbukta David Goffin ellen, de a szoros első játszma végjátékára belelendült, rövidítésben vitte a szettet, és bár a másodikban is elveszítette egyszer a szervagémjét, összességében gyorsabban végzett (2 óra 24 perc), mint egy fordulóval korábban, amikor két szett mínuszról kellett visszaküzdenie magát a 19 éves Alex de Minaur ellen.

Nem történt meglepetés az Arthur Ashe Stadion nappali programjának második mérkőzésén: Novak Djokovics magabiztosan, három játszmában megverte a portugál Joao Sousát, így készülhet a 11. US Open-negyeddöntőjére. A korábbi világelső az első szettben kétszer is elvette a portugál adogatását (6:3), majd a másodikat brékhátrányból felállva fordította meg, de még így sem lehet mondani, hogy a 2–0-s szettelőnye veszélyben forgott volna.

A harmadik játszma elején Djokovics ápolást kért és rövid időre az öltözőbe vonult, de miután visszatért, nem lehetett jelét látni annak, hogy a nagy melegen kívül más is zavarná. Az első GS-nyolcaddöntőjén pályára lépő portugál 3:2-es hátrányban lejátszotta a legjobb adogatójátékát a meccsen, ám ezzel el is lőtte az utolsó puskaporát, mert ezt követően Djokovics sebességet váltott. A szerb az utolsó három gémben 15 labdamenetből 12-t megnyert, és 1 óra 59 perc után adogatóként, a második meccslabdáját kihasználva befejezte a mérkőzést.

Joao Sousa tisztesen helytállt, csak kettővel ütött kevesebb nyerőt Djokovicsnál (21, illetve 23), de a szerb végig kézben tartotta a találkozót.

US OPEN, NEW YORK (53 000 000 dollár, kemény pálya)